Osteochondroza odcinka szyjnego kręgosłupa

Obecnie praktycznie nie ma osób powyżej 25 roku życia, które nie mają problemów z kręgosłupem. Jedną z najczęstszych patologii jest uszkodzenie kręgów szyjnych, które nieleczone nieuchronnie postępuje i powoduje u pacjenta coraz większy dyskomfort.

Czym jest osteochondroza

masaż karku na osteochondrozę szyjną

Osteochondroza kręgosłupa szyjnego to zmiany zwyrodnieniowo-dystroficzne w stawach i krążkach międzykręgowych.

Wraz z postępem osteochondrozy szyjki macicy zaczynają pojawiać się następujące objawy:

 • zmniejszona ostrość wzroku i słuch;
 • drętwienie języka;
 • z ostrym zakrętem szyi ciemnieje w oczach, zawroty głowy;
 • z tyłu głowy odczuwa się pulsujący ból, który może promieniować do skroni i korony;
 • ból kręgosłupa szyjnego i ramion, przeszkadzający pacjentowi nawet podczas snu i pogarszany przez ruch lub wysiłek;
 • sztywny kark, szczególnie rano;
 • ciśnienie w mostku;
 • duszność, uczucie braku powietrza.

W związku z tym, że rdzeń kręgowy nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, zakres ruchu, a także wrażliwość kończyn górnych i dolnych znacznie się zmniejsza.

Przyczyny osteochondrozy szyjki macicy

Predyspozycja do osteochondrozy szyi jest dziedziczna. Ponadto częstymi przyczynami rozwoju patologii są:

 • niezrównoważona dieta;
 • skolioza;
 • płaskostopie;
 • VSD;
 • naprężenie;
 • urazy kręgosłupa i siniaki;
 • nadmierna aktywność fizyczna;
 • reumatyzm;
 • Siedzący tryb życia;
 • nadwaga.

Odniesienie! Głównym powodem rozwoju osteochondrozy jest naruszenie metabolizmu mineralnego, co może być związane z niedoborem wapnia lub zaburzeniami hormonalnymi. Kobiety często spotykają się z tą patologią w czasie ciąży i menopauzy.

Diagnostyka

Do określenia stopnia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa stosuje się następujące metody diagnostyczne:

 1. USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych. Pozwala wykryć naczynia spazmatyczne, a także naruszenie dopływu krwi do mózgu i rdzenia kręgowego.
 2. Audiografia do badania funkcjonowania narządu słuchu.
 3. Ultradźwięk.
 4. CT i MRI głowy i kręgosłupa szyjnego. Przeprowadza się go w celu oceny obszaru zmiany, sprawdzenia położenia krążków międzykręgowych oraz wykrycia ucisku rdzenia kręgowego i naczyń krwionośnych.
 5. Badanie krwi.
 6. Rentgen we wczesnym stadium patologii.
 7. Elektroneuromiografia wykazująca obecność stanu zapalnego, szczypanie i uszkodzenie nerwów.
 8. Skanowanie dupleksowe naczyń głowy.

Odniesienie! Wszystkie te procedury najwygodniej wykonuje się w jednym miejscu, gdzie diagnostykę przeprowadza się przy użyciu nowoczesnego sprzętu.

Który lekarz leczy

Jeśli wystąpią objawy osteochondrozy szyjki macicy, nie można natychmiast rozpocząć leczenia. Przede wszystkim należy umówić się na wizytę u neurologa. Specjalista przeprowadzi badanie, a następnie skieruje pacjenta na niezbędne badania.

Ważny! Prowadzenie terapii manualnej i innych rodzajów leczenia bez wstępnej diagnozy grozi urazami i zaostrzeniem istniejących problemów.

Metody leczenia

Po postawieniu diagnozy pacjent może przystąpić do leczenia. W centrum leczenia i rehabilitacji pracują czołowi specjaliści, więc prawdopodobieństwo powikłań jest minimalne.

Główną metodą leczenia osteochondrozy szyi jest terapia manualna. Specjalista wykonuje masaż rozluźniający szyję i ramiona, przywracający kręgi i stawy do ich naturalnej pozycji oraz działający na rzecz normalizacji przepływu limfy i krążenia krwi.

Terapię manualną często łączy się z ćwiczeniami terapeutycznymi w celu wzmocnienia mięśni szyi. Ponadto w celu pozbycia się patologii stosuje się leczenie farmakologiczne i fizjoterapię.

wyniki

W wyniku terapii zakończenia nerwowe zostają uwolnione od szczypania, kręgosłup zostaje ustabilizowany, a ból znika lub zmniejsza się. Kręgarz jest w stanie wyprostować kręgi i zwiększyć odległość między uszkodzonymi dyskami, eliminując w ten sposób tarcie.

Ważny! Osteochondroza 2 i 3 stopni nie może być całkowicie wyleczona. Ale terapia i rehabilitacja pozwolą pacjentowi w jak największym stopniu przywrócić upośledzone funkcje kręgosłupa.

Rehabilitacja i Odzyskiwanie Stylu Życia

W centrum leczenia i rehabilitacji prowadzona jest nie tylko diagnostyka i leczenie osteochondrozy szyjki macicy, ale także środki rehabilitacyjne. Pacjent opuszcza ośrodek zdrowy i gotowy do jak najszybszego powrotu do normalnego trybu życia.

Rehabilitacja ma na celu nie tylko przywrócenie funkcjonowania kręgosłupa, ale także zapobieganie uszkodzeniom zdrowych tkanek. Program jest opracowywany z uwzględnieniem nasilenia patologii i obecności powikłań. Zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże, terapia ruchowa, aplikacje błotne sprawdziły się dobrze. Jeśli pacjent nadal ma objawy patologii, przepisuje mu się blokadę leków.

Styl życia z osteochondrozą szyjki macicy

Aby uniknąć nawrotu choroby, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • zmieniać pozycję ciała co najmniej co pół godziny;
 • nie podnosić ładunku ważącego więcej niż 5 kg;
 • więcej chodzenia, fizjoterapii, pływania, pilatesu;
 • lepiej jest używać nie torby, ale plecaka;
 • kiedy siedzisz, rób 10-minutowe przerwy co godzinę.

Ważny! Ogromne znaczenie ma pozycja ciała człowieka podczas snu. Trzeba spać na plecach, na materacu ortopedycznym o średniej twardości i poduszce ortopedycznej. W takim przypadku głowa i szyja powinny leżeć na poduszce, a ramiona na materacu.

Leczenie osteochondrozy szyjki macicy jest najskuteczniejsze na wczesnym etapie, dlatego nie należy odkładać wizyty u neurologa. Ale możliwe jest zatrzymanie postępu choroby i poprawa jakości życia niezależnie od stopnia uszkodzenia stawów i krążków międzykręgowych. W tym celu ważne jest, aby nie tracić czasu i postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty.