Jak pomóc sobie z osteochondrozą

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Siedzący tryb życia lub odwrotnie, przeciążenia fizyczne, urazy i zaburzenia postawy mają negatywny wpływ na kręgosłup. Rezultatem jest osteochondroza, przewlekła choroba zwyrodnieniowa-dystroficzna kręgów i krążków międzykręgowych. W takim czy innym stopniu patologia występuje u każdej osoby starszej, ale jednocześnie istnieje tendencja do wcześniejszego pojawienia się choroby - u osób w wieku 30-40 lat. Pomimo tego, że osteochondroza jest chorobą nieodwracalną, jej objawy można zmniejszyć, a jakość życia znacznie poprawić. Porozmawiamy o tym, co możesz zrobić dalej.Czym jest osteochondroza?

Wraz z chorobą obserwuje się deformację i zniszczenie kręgów. Ponadto w krążkach międzykręgowych zachodzą zmiany zanikowe - spłaszczają się, pękają i przestają pełnić funkcje amortyzujące. W rezultacie trzony kręgów mogą dotykać i ściskać zakończenia nerwowe. Patologii towarzyszy ból, ograniczenie ruchomości stawów i inne objawy.

W zależności od obszaru zmiany rozróżnia się osteochondrozę odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Najczęściej występuje choroba pierwszego i trzeciego typu - w strefach na przejściu części statycznej i ruchomej kręgosłupa. To właśnie kręgi szyjne i dolna część pleców podlegają zwiększonemu obciążeniu, a w efekcie zmianom zwyrodnieniowym.

Przyczyny choroby

Brak aktywności fizycznej i złe nawyki powodują pojawienie się osteochondrozy

Osteochondroza jest często nazywana chorobą cywilizacyjną. Życie współczesnego człowieka nie wymaga intensywnej aktywności fizycznej, dlatego wiele osób boryka się z takim problemem, jak obniżone napięcie mięśniowe. Słabe mięśnie nie są w stanie utrzymać kręgosłupa we właściwej pozycji i zaczynają się problemy z postawą. Jeśli dodamy do tego obciążenia statyczne kręgosłupa podczas pracy siedzącej lub stojącej, a także nadwagę i złe nawyki, to przyczyna rozwoju osteochondrozy u wielu osób poniżej 40 roku życia staje się jasna.
Pojawienie się choroby ułatwiają:

 • urazy pleców;
 • przeciążenie podczas nieregularnego treningu siłowego;
 • pochylać się podczas chodzenia, nawyk nierównego siedzenia;
 • częste podnoszenie ciężarów z obciążeniem na plecach, a nie na nogach;
 • obciążenia udarowe kręgosłupa (na przykład u kierowców transportu).

Ponadto osteochondroza może wystąpić w wyniku dziedzicznej predyspozycji, niektórych chorób układu hormonalnego, a także innych chorób układu mięśniowo-szkieletowego. W swoim rozwoju patologia przechodzi kilka etapów, dlatego bardzo ważne jest zwracanie uwagi na najmniejsze zmiany w samopoczuciu.

Objawy osteochondrozy

Jednym z objawów osteochondrozy jest ból pleców.

Początkowym etapem rozwoju choroby jest chondrosis. Na tym etapie zmiany zwyrodnieniowe dotyczą tylko krążków międzykręgowych. Niewielu pacjentów zwraca uwagę na objawy chondrosis:

 • niewielki, regularny ból pleców i szyi;
 • niewielka trudność w obracaniu głowy;
 • zaburzenia postawy (pochylenie, uniesienie jednego ramienia względem drugiego, zgięcie dolnej części pleców do przodu itp. );
 • szybka męczliwość.

Objawy te mogą pojawić się w młodym wieku (20-25 lat), ale nie powodują silnego dyskomfortu. Bardziej wyraźne objawy osteochondrozy pojawiają się po około 35 latach z powodu rozwoju powikłań. W tym przypadku pacjenci już odczuwają silny ból, który może być miejscowy i odległy.

W przypadku uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa

W przypadku uszkodzenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa

 • szum w uszach, zawroty głowy;
 • pogorszenie widzenia;
 • pulsujący ból z tyłu głowy i okolicy ciemieniowej;
 • drętwienie i napięcie w szyi rano;
 • zaburzenia mowy, zmniejszona wrażliwość języka;
 • ból i drętwienie w okolicy obojczyków i ramion;
 • promieniujący ból od szyi i łopatki do łokcia i palców.
 • ciągnące, czasem ostre bóle w dolnej części pleców i kości krzyżowej, które nie ustępują nawet w nocy;
 • jeśli nerw kulszowy jest dotknięty, zespół bólowy promieniuje do bioder;
 • mrowienie i drętwienie w okolicy miednicy;
 • ograniczenie ruchomości, trudności w chodzeniu, zmiana pozycji ciała w pozycji leżącej.

Diagnoza osteochondrozy

Neurolog diagnozuje osteochondrozę za pomocą prześwietlenia kręgosłupa

Choroba jest wykrywana przez neurologa lub kręgowca na podstawie skarg pacjentów i danych z szeregu badań:

 • RTG kręgosłupa i jego oddzielny segment w dwóch projekcjach;
 • rezonans magnetyczny (MRI).

Ponadto pacjent może potrzebować konsultacji z terapeutą i lekarzami innych specjalności na temat chorób przewlekłych, które mogą mieć podobne objawy lub nasilać przebieg osteochondrozy. Na przykład ból pod łopatką i obojczykiem może wywołać chorobę sercowo-naczyniową.


Tabletki i witaminy na osteochondrozę

Aby złagodzić ból, wyeliminować skurcze mięśni i zmniejszyć stan zapalny, lekarz może przepisać leki przeciwbólowe w postaci tabletek i zastrzyków. Długotrwałe stosowanie tabletek jest niedozwolone, ponieważ mogą wystąpić skutki uboczne. Zgodnie z instrukcjami możesz brać leki nie dłużej niż 5-7 dni z rzędu, po czym wymagane są inne środki.

Kiedy korzenie nerwowe są ściśnięte w różnych częściach kręgosłupa, mogą pojawić się nie tylko bóle, ale także skurcze, napięcie mięśni. Eksperci uważają, że jest to reakcja organizmu na ból. Leki zwiotczające mięśnie są przepisywane w celu rozluźnienia mięśni. Zgodnie z instrukcją środki zwiększają obwodowy przepływ krwi, zmniejszają skurcze i drgawki.

W przypadku chondrosis i osteochondrozy uszkodzona tkanka chrzęstna i krążki międzykręgowe wymagają specjalnego odżywiania i odbudowy. W tym celu lekarz może przepisać chondroprotektory. Takie leki wymagają długotrwałego podawania, przebieg leczenia wynosi zwykle co najmniej dwa miesiące.

W przypadku osteochondrozy zwykle pogarsza się trofizm tkanek, u pacjenta mogą wystąpić migreny i inne powikłania. Aby poprawić mikrokrążenie krwi, przepisywane są leki przeciwskurczowe i rozszerzające naczynia krwionośne. Leki pomagają przywrócić przepływ krwi włośniczkowej, dzięki czemu z czasem wrażliwość skóry zostaje przywrócona, jeśli została zaburzona.

W przypadku osteochondrozy i innych chorób kręgosłupa i układu mięśniowo-szkieletowego witaminy są przepisywane bezbłędnie. Najważniejszym z nich jest PP, czyli kwas nikotynowy. Lek pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zapewnia prawidłowy przebieg reakcji oksydacyjnych i redukcyjnych w tkankach.

Oprócz witaminy PP lekarz może przepisać retinol, tokoferol, witaminy z grupy B itp.

Blokady osteochondrozy

Blokada znieczulająca osteochondrozy

Jeśli pojawią się silne bóle mięśni, zakłócające ruch i wpływające na wydajność osoby, stosuje się blokady. W takim przypadku lekarz wstrzykuje lek bezpośrednio do projekcji włókien nerwowych kręgosłupa.

Ulga w bólu i skurczach pojawia się natychmiast, ale jest to środek tymczasowy. Pacjent potrzebuje kompleksowego leczenia, które eliminuje nie tylko objawy, ale także przyczyny patologii. W zależności od wskazań pacjentowi mogą zostać przepisane tabletki, maści, fizjoterapia itp.


Maści, które pomagają w osteochondrozie

Aby utrzymać efekt stosowania tabletek i wyeliminować ból, lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i maści rozgrzewające. Efekt osiąga się poprzez poprawę przepływu krwi do dotkniętego obszaru, czyli zwiększenie odżywienia tkanek.

Istnieją mniej agresywne maści przeciwzapalne, których lek wnika głęboko w tkanki, hamując procesy zapalne i eliminując ból.

Gdy proces zapalny ustąpi, dozwolone jest stosowanie chondroprotektorów w postaci maści. Pomimo tego, że są to leki do użytku zewnętrznego, są w stanie zatrzymać procesy zwyrodnieniowe w stawach kręgosłupa. Ponadto chondroprotektory stymulują produkcję wydzieliny wewnątrzstawowej i mają łagodne działanie przeciwbólowe.

Kompleksowe maści mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego, złagodzenie bólu, zapobieganie powstawaniu zakrzepów krwi i odbudowę uszkodzonych tkanek. Jednocześnie maści o szerokim spektrum działania są zwykle przepisywane z ostrożnością, ponieważ każdy pacjent może mieć pewne przeciwwskazania do jednego z efektów takiego środka.

Pomimo dostępności wymienionych leków w aptekach, nie można ich kupić bez recepty lekarskiej i samoleczenia. Każdy lek ma określony zakres wskazań i przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę.

Zioła do kąpieli leczniczych na osteochondroza

Kąpiele lecznicze dla osteochondrozy

Terapia wodna jest doskonałym uzupełnieniem innych zabiegów na schorzenia stawów i kręgosłupa. Kąpiele z dodatkiem ziół i soli pomagają zmniejszyć częstotliwość ostrych napadów bólu oraz mają działanie ogólnie wzmacniające. Do wody możesz dodać:

 • sól morska
 • ekstrakt z drzew iglastych
 • jałowiec

Dieta i żywienie dla osteochondrozy

Prawidłowe odżywianie dla osteochondrozy

Prawidłowe nawyki żywieniowe pomagają zapobiegać wielu chorobom. Osteochondroza może być również spowodowana nadwagą. Zmniejszenie masy ciała zmniejsza obciążenie kręgosłupa i tkanki chrzęstnej.

W przypadku osteochondrozy ważne jest monitorowanie zawartości kalorii w żywności i preferowanie produktów pochodzenia roślinnego. Eksperci zalecają spożywanie pokarmów bogatych w pierwiastki śladowe, takie jak cynk, kobalt, żelazo, wapń, magnez.

Mogą

To jest niemożliwe

Mięso i ryby w galarecie o niskiej zawartości tłuszczu, galaretki, buliony mięsne o niskiej zawartości tłuszczu.

Smażone mięso i ryby, sklepy spożywcze, wędliny, kiełbaski, boczek.

Mleko odtłuszczone, twarożek, sery twarde, kasza mleczna.

Śmietana ciężka, śmietana, margaryna.

Kapusta, buraki, surówki, marchew, pomidory, ogórki, brokuły, papryka.

Rzodkiewka, rzepa, rzodkiewka, seler, zioła.

Czarny chleb.

Ciasta, chleb z białej mąki i bułki.

Sfermentowane napoje mleczne, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne, koktajle, herbaty ziołowe.

Słodkie napoje gazowane, mocna czarna herbata i kawa, alkohol.

Suszone owoce i orzechy.

Marynaty i pikle.

Galaretki jagodowe i owocowe.

Słodkie wyroby cukiernicze.

Osteochondroza to złożona choroba, którą trudno leczyć. Najlepiej skonsultować się z lekarzem przy pierwszych oznakach choroby, wtedy przepisana terapia będzie najskuteczniejsza. Choroby kręgosłupa są najtrudniejsze do leczenia na późnym etapie. W przypadku zaawansowanej osteochondrozy może być wymagana hospitalizacja, a nawet operacja. Jednocześnie nie poddawaj się. Współczesna medycyna i farmakologia oferują wystarczające środki, aby zapewnić pacjentom z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego dobry stan zdrowia i szybkie pozbycie się ostrych ataków.